Wólka Dłużewska położona nad rzeką Świder w gminie Siennica. Jest to okolica o niespotykanych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

W niewielkiej odległości od gospodarstwa znajdują się rezerwaty przyrody “Wólczańska Góra” i “Świder”.

Rezerwat “Wólczańska Góra” ma powierzchnię 4,7 ha obejmuje ochroną fragmenty piaskowo-żwirowego ozu w Wólce Dłużewskiej.
Większy rezerwat krajobrazowy “Świder” mający, aż 238 ha powstał by chronić tereny dookoła rzek Świder i Mienia.
Nad ich brzegami możemy spotkać wiele zwierząt m.in. wydry i bobry.
Północna część gminy należy do Mińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, zajmującego powierzchnię 1599 ha. Jego południowa granica, biegnie wzdłuż drogi z Rososzy do Łękawicy, a dalej do Nowej Pogorzeli, Grzebowilka i do granicy gmin.

Charakterystycznymi cechami obszaru są: duża ilość lasów, wiele łąk, gęsta sieć strumyków i rzeczek. Żyje tu wiele zwierząt prawnie chronionych i zagrożonych wyginięciem.
Na terenie Mińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu znajduje się rezerwat „Krzywickie Strugi”.

W Siennicy i okolicznych miasteczkach możemy się natknąć na liczne pamiątki historyczne. Dużą wartość, ma wiele nagrobków na cmentarzu parafialnym. Znajduje się tam też pomnik żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku.
W Łękawicy zaś znajduje się pomnik ku czci pamięci Polaków zamordowanych przez Niemców za udzielanie pomocy wojsku polskiemu podczas walk w 1939.

Warty obejrzenia jest kościół i klasztor poreformacki w Siennicy. Budowany w latach 1749-1760. Do 1864 roku zakon reformatów, później został zamieniony na seminarium nauczycielskie. Za barokową brama rozciąga się dziedziniec otoczony murem. Na jego środku znajduje się figura Matki Boskiej Niepokalanej z pierwszej połowy XIX w. Ciekawymi zabytkami kościoła jest obraz Matki Boskiej Siennickiej oraz rzeźbiona drewniana rekonstrukcja ołtarza.

W Wólce Dłużewskiej możemy znaleźć murowaną kapliczkę z figurą Św. Jana z połowy XIX w. Jednym z najcenniejszych obiektów w regionie jest rzeźba Trójcy Świętej w Pogorzeli również datowana na początek XIX w.
W Gminie Siennica zachowało się wiele dawnych siedzib ziemiańskich. Należy tu wymienić przede wszystkim zespoły dworskie w Bożej Woli, Dłużewie, Grzebowilku i Pogorzeli, Kątach i Żakowie. W miejscowości Budy Wielgoleskie znajduje się też Sanktuarium Maryjne.

 

W okolicy są dwa szlaki wycieczkowe – zielony i żółty:

Szlak zielony rozciąga się na terenie gmin Siennica i Cegłów.
Trasa przebiega przez Siedem Młynów nad Piaseczną:
  • Kiczki – Dzielnik – Drożdżówka – Kulki – Ptaki – Świderszczyzna – Starogród.
    Długość: 14 km.
    Na trasie pozostałości młyńskich osiedli.
Szlak żółty biegnie na terenie gmin Siennica i Kołbiel. Trasa wiedzie szlakiem dworków:
  • Starogród PKS – Wólka Dłużewska – rezerwat Wólczańska Góra – dolina Świdra – dwór w Dłużewie – Kapliczka “Joście” – Radachówka – Sufczyn.
    Długość szlaku: 12 km.
CIEKAWOSTKA!
W sąsiedniej gminie można odwiedzić plan znanego z serialu „Ranczo” czyli Wilkowyje. W niewielkiej miejscowości Jeruzal, gdzie oprócz zwiedzania miejsc znanych z telewizji, można zakupić serialowego „Mamrota”

 

Ważne Telefony:
Urząd Gminy: (25)757-20-20
SPZOZ: (25)757-22-22
Komisariat Policji (25)757-22-77
Wypoczynek Mazowsze – zapraszamy!
Menu